Středoasijský pastevecký pes


Domovem jsou hlavně oblasti v Asii, nejvíce je Středoasijský pastevecký pes rozšířen v Turkmenii, Kazachstánu, Uzbekistánu, Tadžikistánu, ale můžeme se s ním setkat na celém území bývalého Sovětského svazu.

Je to mohutný pes se silnou kostrou a fantastickým osvalením. Jeho impozantní hlava a kompaktnost celého těla zaujme každého na první pohled. Když k tomu přidáme absolutní povahovou vyrovnanost, bezmeznou odvahu, značnou inteligenci a samostatnost, vynikající obranný reflex, nedůvěru vůči cizím a nekonečnou lásku ke své rodině, získáme středoasiata, velmi nenáročného psa, v horku i v zimě připraveného hájit svěřený majetek.

Středoasijský pastevecký pes, který chránil na území střední Asie stáda ovcí i stáda jiných domácích zvířat od útoků dravců a zlodějů dobytka, figuruje v mnohé literatuře. Ve své podobě, síle, vytrvalosti a využitelnosti nemají tito psi asijského původu ve světové kynologii obdobu. Je to jedno z nejstarších a nejzajímavějších plemen, získané cestou primitivního, ale velmi tvrdého a dlouhého výběru jedinců. Tito psi, stejně jako ostatní mastifové, pochází především ze středověkých mastifů Tibetu a jsou jejich nejbližšími potomky. Přinášejí do našich dnů podobu svých předků téměř beze změn. Samozřejmě, že jistým formováním prošli, ale zemědělci a pastevci neusilovali o vyšlechtění navenek nápadného graciózního psa. Hlavním kriteriem pro ně byla odvaha, síla, dovednost v boji a způsobilost psa postavit se četným dravcům. Ale do jisté míry byl výběr psů přece jen ovlivňován exteriérem, neboť v boji s dravci mohl uspět jen ten pes, který k tomu měl přizpůsobenou anatomii. K tomu přispěly také dlouhé pochody, nedostatek tekutin i jiné útrapy a nutnost, být vždy připraven utkat se s dvounohými či čtyřnohými dravci.

Středoasijský pastevecký pes se vyznačuje úctyhodnými rozměry, mohutnou kostrou, velmi rozvinutým svalstvem, harmonickou racioální vyvážeností, uvědoměním si své síly, nekonečnou odvahou a nezávislostí. Tomu všemu vládne ostrým umem a vražedným instinktem pro ochranu svého teritoria. Ve vnějším vzhledu i charakteru asiata je vše podřízeno jedinému cíli - zasáhnout proti komukoliv, kdo by chtěl narušit jemu svěřený objekt. Například sklady z kůže (tzv. lalok) na krku, jsou ochranou hrdla před zuby a drápy protivníka. Elastická kůže uvolněná od svalu umožňuje také velkou obratnost v boji. Povaha dospělého středoasiata je vyrovnaná. V normálním stavu je velmi klidný a na první pohled lenivý a neohrabaný. Avšak v momentě útoku je ze středoasiata dělová koule a na protivníka okamžitě koncentruje všechnu svoji sílu i myšlení. Potom následuje pevný stisk mohutných čelistí, které jsou vybavený silnými velkými zuby. Pro jakéhokoliv protivníka, ať se jedná o člověka nebo silného dravce, je velmi těžké uspět v boji proti takovému bojovníkovi. Středně velký až velký, maximálně odolný proti povětrnostním vlivům, bystrý, rychlý, neúnavný, bojovný, neúplatný, samostatně pracující a dostatečně ovladatelný, velmi nenáročný, to je středoasiat.

Každý, kdo chce chovat středoasiata, musí mít ve vlastním i veřejném zájmu jasnou představu o jeho specifických povahových rysech, musí znát, co lze a nelze od psa vyžadovat a hlavně očekávat, pochopit, jaké nároky kladené na psa jsou nepřípustné, protože odporují jeho fyzickým i psychickým vlastnostem. Musí si být vědom, že tohoto psa jenom obtížně donutí k něčemu, co je proti jeho vůli, tj. proti jeho přirozenosti. Je totiž velmi snadné proměnit mírumilovně naladěného psa v divoké zvíře, přičemž tato metamorfóza nastane jen a jen vinou člověka, nikoli psa.

Musí mít nezkreslenou představu o tom, jeli schopen dennodenně komunikovat se zvířetem jako s rovnocenným partnerem, které je, na rozdíl od mnoha jemu nejbližších lidí, skutečná osobnost.

Musí posoudit, bude-li mít trpělivost neustále korigovat chování a jednání obrovského, dominantního zvířete, a to nikoli silou fyzickou, nýbrž silou svého rozumu, poutem pozitivních emocí, spřízněností duší a rezonancí vzájemných ohledů.

Musí zvážit, je-li schopen odvrhnout tradiční pohled na psa coby člověku po všech stránkách podřízeného tvora, zda je schopen respektovat a uctívat v něm čistý přírodní živel, který je-li v dobrých rukách, slouží člověku stejně dobře, jako zregulované toky dravých řek.

Majitel středoasiata musí nejen milovat kočky, ale musí rozumět jejich osobité povaze, jejich magické duši dosud ne zcela zdomestikované šelmy žijící po staletí v blízkosti člověka. Proč? Protože středoasiat je spíš než pes obrovská kočka pobývající v psí kůži.

Celkový vzhled

Středoasijští ovčáci jsou větší až velcí psi robustní stavby těla, silní, odvážní, nedůvěřiví vůči cizím, nenároční, snadno přizpůsobiví různým klimatickým podmínkám. To vše umožňuje široké použití středoasijských ovčáků v nejrůznějších oblastech. Středoasijští ovčáci jsou rozšířeni zvláště v republikách střední Asie a v jim přilehlých oblastech. Stavba těla : Robustní pes se silnou kostrou a mohutným osvalením. Silná kůže s dobře vyvinutým a pružným podkožním vazivem, tvoří často na krku záhyby.

Stavba těla

Robustní pes se silnou kostrou a mohutným osvalením. Silná kůže s dobře vyvinutým a pružným podkožním vazivem, tvoří často na krku záhyby.

Kohoutková výška

Psi nejméně 65 cm; feny nejméně 60 cm

Chování

Pohybově velice aktivní, vyrovnaná, klidná povaha. Dominující jsou aktivní obranářské reakce.

Pohlavní výraz

Dobře vyjádřený. Psi jsou mohutnější, silnější a statnější než feny. Pohlavní dimorfismus je zřetelně vyjádřen.

Srst

Drsná, rovná, s dobře vyvinutou podsadou. Na hlavě a přední straně končetin je srst krátká a dobře přiléhající.Podle délky srsti se psi rozlišují na:
a) dlouhosrsté (7-8 cm) na hřbetě a po těle, zejména pak na uších, krku, zadní straně hrudních a pánevních končetin a na ocase.
b) krátkosrsté (3-5 cm) s hladkou srstí

Barva

Bílá, černá, šedá, plavá, rezavá, vlkošedá, žíhaná, strakatá a skvrnitá.

Hlava

Mohutná, v lebeční partii široká s dobře vyvinutými jařmovými oblouky. Čelo je ploché, stop jen lehce naznačen. Čenich je poněkud kratší než lebeční partie, mezi očima široký, směrem ke šičce nosu se zužuje jen nepatrně. Při pohledu shora a zepředu je tlama pravoúhlá, při pohledu z boku má tlama tvar komolého kužele s převislým silným horním pyskem. Nosní houba je široká a černá. U psů se světlou barvou srsti je přípustné hnědé zbarvení nosní houby.

Uši

Malé, překlopené, nízko nasazené, trojúhelníkového tvaru (u štěňat se krátce kupírují)

Zuby

Bílé, silné, pevný skus. Řezáky jsou uspořádány pravidelně v řadě. Nůžkový skus.

Oči

Tmavé, daleko od sebe posazené, kulaté, hledící zpříma.

Krk

Krátký, svalnatý, nízko nesený, s linií hřbetu svírá úhel 30 až 40°.

Hrudník

Široký, svalnatý, dobře klenutá žebra. Spodní linie hrudníku dosahuje až k loktům nebo je dokonce přesahuje.

Břicho

Mírně vtažené.

Kohoutek

Dobře vyznačený, zejména u psů. Jeho výška přesahuje o 1 - 2 cm výšku zádě.

Hřbet

Silný, rovný, široký

Bedra

Krátká, široká, lehce klenutá

Záď

Široká, svalnatá, téměř vodorovná

Ocas

Vysoko nasazený, srpovitý, visící; dosahuje až k hleznu. Kupíruje se krátce.

Hrudní končetiny

Při pohledu zepředu: rovné a rovnoběžné. Jejich délka k lokti (měřené od země k loktům) mírně přesahuje polovinu kohoutkové výšky. Úhel mezi lopatkou a kosti pažní tvoří zhruba 100°. Předloktí dlouhé, rovné, silné. Nadprstí krátké, široké, silné, kolmo postavené.

Pánevní končetiny

Rovnoběžné, poněkud otevřené na úrovni kolen (lýtka) a patních kloubů. Krátké holeně. Silná kolmo postavená nadprstí.

Tlapy

Silné, oválné, kompaktní.

Pohyb

Nejtypičtějším druhem pohybu tohoto plemene psa je těžký krátký klus a cval. Při klusu se pohybují končetiny přímo vpřed s jistou tendencí směřovat ke středové linii.
Pozn: všichni psi musí mít dvě viditelně normálně vyvinutá varlata zcela spuštěná v šourku.

 

 

 

Středoasiat

Diskusní téma: Středoasiat

Datum 29.02.2012
Vložil Olga Reissigová
Titulek Štěňátka ?

Dobrý den,máme zájem o štěně SAO,budete mít v prvním pololetí nějaká?Jestli ano,ozvěte se prosím,děkuji Ola

Datum 17.05.2012
Vložil Martina
Titulek Re: Štěňátka ?

Dobrý den, štěňátka neplánujeme.

Datum 23.03.2011
Vložil Jana Lipšová
Titulek Bella v Jirkově

Dobrý den, chtěli bychom kamaráda a rozhlížíme se po útulcích. Zaujalo mne štěně - 6 měsíců, fenečka. Je u ní v anonci středoasitka. Jsem úplný pejskař začátečník, zato s kočkami ( mám deposit handicapek ) si velmi dobře rozumím. Rozumělo by si s nimi i toto štěně ? Máme RD, zahradu, pochopení a lásku ke zvířatům.

Děkuji Jana

Datum 17.05.2012
Vložil Martina
Titulek Re: Bella v Jirkově

Dobrý den, odpovídám pozdě, určitě už máte štěňátko doma :) 6ti měsíční štěně si na kočky určitě zvykne, asiátci obvykle "domácí" havěť respektují bez problému. Zdravím :)

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode

TOPlist